Dziś jest Niedziela, 16 czerwca 2024
Czytania

Ogłoszenia parafialne


XI Niedziela Zwykła Ogłoszenia parafialne


XI Niedziela Zwykła
Brak ogłoszeń na dzisiejszy dzień

Jutro (17.06.2024r.)
  • W poniedziałek 17 czerwca w naszym kościele i oratorium odbędzie się dzień skupienia dla młodzieży ze Szkoły Baletowej w Poznaniu, który poprowadzi ks. Waldemar Partyka COr. Odprawiona też będzie dla nich Msza na zakończenie Roku Szkolnego.

  • W kalendarzu liturgicznym: w poniedziałek jest wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego.

Ogłoszenia parafialne na następne dni

19.06.2024, Środa
  • W środę zapraszamy o godz. 18.00 na modlitwę różańcową, o godz. 18.30 na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Mszę św.

20.06.2024, Czwartek
  •  W czwartek modlimy się przez wstawiennictwo św. Filipa Neri za Kongregacje i dzieła Oratorium. Po Mszy Św. wieczornej adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do Spowiedzi św. zakończona Apelem Jasnogórskim o godz. 20.00.

  • W tym tygodniu - w piątek kończymy Rok Szkolny i rozpoczynamy wakacje letnie. Pragniemy Panu Bogu podziękować za łaski otrzymane i prosić o błogosławieństwo na czas wakacji. Dlatego, dzień wcześniej – w czwartek o godz. 8.00 zostanie odprawiona Msza św.dla Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Nr 3. Zapraszamy nauczycieli, wychowawców, katechetów, dzieci, młodzież, rodziców, babcie i dziadków.

    W związku z zakończeniem Roku Szkolnego i rozpoczęciem wakacji zachęcamy dzieci i młodzież aby skorzystać z sakramentu pokuty. Spowiadamy codziennie rano na początku Mszy św. i wieczorem od godz. 18.00 do 18.30.

21.06.2024, Piątek
  • W kalendarzu liturgicznym:  w piątek wspomnienie św. Alojzego Gonzagi.

23.06.2024, Niedziela
  • LIST

    KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
    W SPRAWIE OCHRONY ŻYCIA

     

    Umiłowani Siostry i Bracia!

    Fragment Ewangelii św. Marka na dzisiejszą jedenastą niedzielę zwykłą, pozostawia nam przesłanie o królestwie Bożym, które Bóg „wsiewa” w ziemię ludzkiego serca. Teksty liturgiczne wyjaśniają, że jest to „królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju”. W przypowieści o ziarnku gorczycy dostrzegamy troskę Boga o życie ludzkie, o godne i właściwe warunki jego rozwoju i wzrostu, a wreszcie, o jego zbawienie. Bóg Wszechmogący jest Dawcą Życia, przez co jest obecny w poczęciu i życiu każdego człowieka. Życie nowej, unikalnej osoby ludzkiej, rozpoczyna się od poczęcia, czyli połączenia komórek matki i ojca. Od tego momentu każdy człowiek powinien mieć zapewnione pełne prawo do ochrony życia.

    „Nie może istnieć prawdziwa demokracja, jeżeli nie uznaje się godności każdego człowieka i nie szanuje jego praw”- przypominał św. Jan Paweł II w encykliceEvangelium vitae (nr 101). Prawa każdego człowieka do życia chroni Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Karta Praw Podstawowych UE oraz Konstytucja RP i zapisy ustawowe. Jest to elementarna zasada wpisana w naturę człowieka, której nie wolno naruszać. „Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka. Zakłada ona przekonanie, że każda ludzka istota jest zawsze święta i nienaruszalna w jakiejkolwiek sytuacji i w każdej fazie swego rozwoju” (Deklaracja Dykasterii Nauki Wiary Dignitas infinita, 91).

    Obecnie jesteśmy świadkami narastającej presji zmiany prawnej ochrony ludzkiego życia w kierunku legalizacji zabijania dziecka w łonie matki. Jest to bardzo niepokojące i niezwykle groźne, dla bezpieczeństwa publicznego. Każdy człowiek dobrej woli powinien się temu sprzeciwiać. Życie bowiem, jako wartość naczelna każdego człowieka i fundamentalny element dobra wspólnego, jest dobrem podstawowym, górującym nad indywidualną wolnością innych. Nikt więc, w imię osobistej wolności, nie ma prawa decydować o życiu drugiego człowieka.

    „Kościół nie przestaje przypominać, że godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od poczęcia do naturalnej śmierci” (Dignitas infinita,47). „Nie zabijaj” i „chroń ludzkie życie" – to podstawowe zasady, którymi powinien się kierować każdy człowiek prawego sumienia.Wbrew dość powszechnej narracji, nie są one wyrazem przekonań wynikających tylko z wiary chrześcijańskiej, ale płyną ze zrozumienia samej ludzkiej natury.

    Wartym podkreślenia jest, jak wielkie znaczenie dla ochrony poczynającego się życia ma kochająca się rodzina, zbudowana na trwałym małżeństwie rodziców, stanowiąca „sanktuarium życia” oraz podstawową komórkę społeczną. „Tak więc mężczyzna i kobieta zjednoczeni w małżeństwie zostają włączeni w Boże dzieło: poprzez akt zrodzenia – dar Boży zostaje przyjęty i nowe życie otwiera się na przyszłość” (Evangelium vitae, 43). Tymczasem zabójstwo dziecka poczętego powoduje poważne cierpienie psychofizyczne i duchowe, prowadząc często do rozbicia rodziny.  

    Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla matek, które z miłością służą życiu i chronią swoje dzieci nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Świadczą one o tym, że radość, piękno i wielkość miłości macierzyńskiej wyrażają się w nieprzemijającej trosce o dobro dzieci niezależnie od okoliczności.

    Zwracamy się także do ojców, których rolą jest ochrona rodziny, a zwłaszcza kobiet w stanie błogosławionym oraz ich dzieci. Wasze pełne miłości zaangażowanie na rzecz obrony najbardziej bezbronnych, potrzebujących szczególnego wsparcia, jest niezastąpione. Tym bardziej więc dzisiaj nie wolno wam dystansować się od zaangażowania w prawną ochronę ludzkiego  życia.

    Zdarza się jednak, że brzemienna matka znajduje się w bardzo trudnej sytuacji i potrzebuje specjalistycznej pomocy. Kościół, organizacje pozarządowe i lokalne instytucje niosą ją prowadząc m.in. Domy Samotnej Matki czy Okna Życia, zapewniając wsparcie materialne, prawne i psychologiczne. Tej pomocy nie może nigdy zabraknąć również ze strony państwa. Wszyscy jesteśmy do niej zobowiązani.

    Troska o życie wyraża się także przez to, że nie wolno zmuszać lekarzy, personelu medycznego i farmaceutów do angażowania się w proceder zabijania dzieci w okresie prenatalnym czy też osób starych i chorych. Takie działania łamią podstawowe prawo do zachowania klauzuli sumienia. 

    Jako pasterze Kościoła katolickiego w Polsce, a jednocześnie obywatele naszego kraju, mamy prawo i obowiązek przypomnieć – zarówno wiernym Kościoła katolickiego, jak i wszystkim ludziom dobrej woli – że jesteśmy zobowiązani do szacunku wobec człowieka, zwłaszcza wobec najsłabszych i bezbronnych. Szczególna odpowiedzialność za ich życie spoczywa na tych, którym na mocy mandatu społecznego została powierzona troska o dobro wspólne.

    Papież Franciszek zwrócił się ostatnio do nas Polaków: Niech Polska będzie ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie, od chwili, gdy pojawia się w łonie matki, aż do jego naturalnego kresu. Nie zapominajcie, że nikt nie jest panem życia, czy to swojego, czy też innych. Z serca wam błogosławię!” (Franciszek, Słowa do Polaków w czasie audiencji ogólnej, 20 marca 2024 r.).

    Dziękując każdemu, kto w różnych wymiarach życia osobistego i publicznego służy życiu i prawdzie, w Imię Chrystusa prosimy Was o wytrwałą i ofiarną obronę Ewangelii życia. Włączmy się wszyscy do wielkiej modlitwy w tej intencji, dziś zanoszonej za wstawiennictwem Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, słowami św. Jana Pawła II (Evangelium vitae, 105)

     

    O Maryjo, jutrzenko nowego świata, Matko żyjących, Tobie zawierzamy sprawę życia:

    spójrz, o Matko, na niezliczone rzesze dzieci, którym nie pozwala się przyjść na świat,

    ubogich, którzy zmagają się z trudnościami życia,

    mężczyzn i kobiet — ofiary nieludzkiej przemocy,

    starców i chorych zabitych przez obojętność albo fałszywą litość.

    Spraw, aby wszyscy wierzący w Twojego Syna potrafili otwarcie i z miłością głosić

    ludziom naszej epoki Ewangelię życia.

    Wyjednaj im łaskę przyjęcia jej jako zawsze nowego daru,

    radość wysławiania jej z wdzięcznością w całym życiu

    oraz odwagę czynnego i wytrwałego świadczenia o niej,

    aby mogli budować, wraz z wszystkimi ludźmi dobrej woli,

    cywilizację prawdy i miłości na cześć i chwałę Boga Stwórcy, który miłuje życie.

     

    Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 398. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, w Warszawie, w  dniu 10 czerwca 2024 r.

     

     

    List należy odczytać w niedzielę, 16 czerwca 2024 r.

     

     

    Za zgodność:

     

    Bp Artur G. Miziński

    Sekretarz Generalny

    Konferencji Episkopatu Polski

  • Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe: w niedzielę – po Mszy św. o godz. 10.15, a w dni powszednie – po Mszy św. wieczornej.

05.08.2024, Poniedziałek
  • Zapraszamy dzieci do udziału w Filipińskich Wakacjach - półkoloniach w dniach od 5 do 9 sierpnia 2024 roku. Zapisy u księdza Grzegorza Zahora COr.

16.08.2024, Piątek
  • Organizujemy wczasy nad Bałtykiem w Mrzeżynie - od 16 do 26 sierpnia 2024. Zapisyu ks. Sławomira Ratajczaka C.Or.

21.08.2024, Środa
  • Wspólnota Emmanuel organizuje wakacje nad morzem dla rodzin z dziećmi - Wakacje z Panem Bogiem w Swarzewie (5 km od Władysławowa) w terminie 21-27 sierpnia 2024 r. Blok przedpołudniowy to dla rodziców czas ciekawych spotkań, konferencji (poruszany będzie temat wychowywania dzieci i relacji z nimi) i także czas Adoracji i Mszy św. Dla dzieci to czas doskonałej zabawy w towarzystwie opiekunów. Popołudnie to czas na wspólny odpoczynek i zabawę. Zapraszamy! Szczegóły znajdują się na plakatach w gablocie - można też zgłaszać się do Ani Kaczmarek ze Wspólnoty Emmanuel.

18.05.2025, Niedziela
  • I Komunia św. będzie w sobotę 17.05.2025 o godz. 15.00  i w niedzielę 18.05.2025 o godz. 11.30.


Pozostałe ogłoszenia parafialne
  • Na stoliku pod chórem można nabyć prasę katolicką.




Copyright 2003-2024 © Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri i parafia pw. NMP Matki Kościoła w Poznaniu
stat4u
Kalendarz
Czytania
Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri - Poznań