Od samego początku istnienia duszpasterstwa na Świerczewie (1969r.) życie parafii związane zostało z filipinami. Od 1999r. mamy na Świerczewie Kongregację Oratorium św. Filipa Neri. Wspólnotę tworzą kapłani: ks. Waldemar Partyka - superior, ks. Marian Kara - wicesuperior, ks. Lucjan Pańkowski, ks. Tomasz Błaszczyk - wikariusz, ks. Sławomir Ratajczak - proboszcz. Pracujemy w parafii, ale i także poza - służąc na miarę swych możliwości i zdolności.
Parafia p.w. NMP Matki Kościoła to wspólnota licząca około 4850 osób. Parafia obejmuje część Osiedla Świerczewo oraz Osiedle Powstań Śląskich. Parafia położona na peryferiach Poznania ma różnorodny przekrój socjologiczny. Część parafian mieszka w starych barakach - 55 baraków zamieszkuje około 800 osób. Pozostała część to mieszkańcy domków jednorodzinnych. Mieszkańcy wcześniej zbudowanych domów to ludzie starsi, na emeryturze. Mieszkają oni często sami lub z wnukami, którzy założyli własne rodziny. Ich dzieci, założywszy własne rodziny, mieszkają osobno poza parafią lub w rozbudowanej części domu rodzinnego. Mieszkańcy nowych domów to często młode małżeństwa. Wielu mieszkańców osiedla boryka się z problemem braku pracy i środków do godnego życia. Są w parafii ubodzy i samotni, którzy potrzebują pomocy. Są również rodziny o normalnym standardzie życiowym. Tych ostatnich jest zdecydowana większość.
Kościół parafialny położony jest w centrum parafii przy ul. Kołłątaja, Okrzei, Krzywickiego. Nie ma problemów z dojściem do kościoła. Religijność mieszkańców parafii jest bardzo różna. Są rodziny bardzo religijne, związane z Kościołem i parafią, zaangażowane w życie parafii. Są rodziny przeciętnie religijne i słabo religijne. Kilka rodzin w ogóle nie jest związanych z parafią. Obecność w kościele na Mszach św. niedzielnych jest ponad 40% ogółu mieszkańców parafii. Młodzież i dzieci uczą się religii w szkołach poza parafią. Są widoczni w kościele na Mszach św. oraz wielu zaangażowanych jest w duszpasterstwie parafialnym. Ale jest to tylko część całej grupy dzieci i młodzieży mieszkających na terenie parafii. Religijność dzieci i młodzieży zależna jest od religijności rodziców. Zauważa się, że mniej dzieci przychodzi w I piątki miesiąca do spowiedzi św. Ludzie starsi, których w parafii mieszka dużo, są często bardzo religijni. Wielu zaangażowanych jest w grupach: Żywy Różaniec, Bractwo Miłosierdzia Bożego, Caritas, Grupa Pielgrzymkowa, Oratorium, Duszpasterstwo Młodzieży, Schola, Służba Liturgiczna. Dla chorych, starszych, emerytów i rencistów są w parafii organizowane spotkania. Zauważa się, że mieszkańcy osiedla - przy całej różnorodności problemów i spraw codziennych i rodzinnych - chcą być związani z Kościołem i parafią.
Jest bardzo wielu parafian bezpośrednio uczestniczących w życiu kościoła parafialnego. Trudno wymienić wszystkich podając nazwiska i imiona. Pan Bóg najlepiej widzi i zna tych, którzy czynią dobro. Wspólnocie parafialnej służą: swym talentem od 24 lat organista Tomasz Mielcarek (jesienią 2004r. będziemy przeżywać 25 lecie służby organistowskiej w naszej parafii), kościelny senior Władysław Fornalik, kościelny Tomasz Krawczyk i od Bożego Narodzenia Stanisław Magdziarek. O porządek i czystość w kościele troszczy się Marek Popielarz. O wystrój kościoła, pięknie ustawione i ułożone kwiaty dbają Helena i Jan Woźni wraz z całą swą rodziną. Ponadto pomagają nam w różnych sprawach życia kościelnego całe rodziny, których nazwisk nie będę wymieniał. Od kilku lat współpracujemy z parafialnymi Radami - Duszpasterską i Ekonomiczną.
Spotkania oratoryjne, świetlica dla dzieci, poradnia prawna.
Kongregacja i Parafia posiadają strona internetową: http://www.filipini.poznan.pl
w imieniu całej Wspólnoty filipińskiej składam serdeczne BÓG ZAPŁAĆ za współpracę dla dobra naszej Parafii i Kościoła.
Maryjo, Matko Kościoła, MB Nieustającej Pomocy, Św. Filipie - módl się za nami!