Piątkowy wieczór idealnie nadaje się na wyjście do kina, spotkanie ze znajomymi, zrobienie zaległych porządków lub bierny odpoczynek przed telewizorem. Można jednak spędzić go jeszcze inaczej...
Od czasu do czasu w ogłoszeniach parafialnych pojawia się informacja o piątkowych spotkaniach modlitewnych. To krótkie zaproszenie może intrygować lub umknąć w gąszczu innych, dlatego też postaram się przybliżyć ideę tych spotkań.
Pomysł narodził się kilkanaście miesięcy temu. W tej chwili w odbywających się co dwa tygodnie spotkaniach bierze udział około 20 osób. Swoim kształtem spotkania modlitewne przypominać mają czuwania ekumenicznej wspólnoty Taize, która rokrocznie zaprasza młodzież z całego świata na Europejskie Spotkania Młodych, a ponadto gości pielgrzymów, przybywających bezpośrednio do francuskiej miejscowości Taize. Głównym punktem wszystkich tych spotkań jest wspólna modlitwa medytacyjna, oparta na śpiewie kanonów i rozważaniu krótkich fragmentów Pisma świętego. W centralnej części wspólnej modlitwy jest niepowtarzalna chwila spotkania z Bogiem: długi czas ciszy.
W piątkowy wieczór także i my, przy zapalonej świecy- znaku obecności Chrystusa- i ikonie przedstawiającej Maryję, gromadzimy się, aby poprzez śpiew (głównie taizowskich kanonów, ale nie tylko), rozważanie Pisma świętego, a także wspólną spontaniczną modlitwę, przeproszenia, uwielbienia, prośby i dziękczynienia, chwalić Boga i spotkać się z Nim w takiej właśnie wspólnotowej modlitwie. Jest ona doskonałą okazją do wyciszenia się i spojrzenia z dystansem na swoje życie. Modlitwa spontaniczna wyraża to, co kryje się w naszych sercach. Myślę, że spotkania takie są naprawdę potrzebne, o czym świadczy fakt, że przychodzi na nie dużo uczniów, studentów, a nawet tych, którzy studia mają już za sobą. Poza tym wypełniają one pewną lukę, jaka istniała jeszcze kilkanaście miesięcy temu, a która spowodowana była tym, że obecne były w życiu parafii - i do dziś zresztą są - duszpasterskie grupy młodzieżowe, nastawione na poszerzanie wiedzy religijnej, a brakowało grupy typowo modlitewnej. Pragnę jednak zaznaczyć, że ciągle jeszcze poszukujemy własnej formuły tych spotkań, staramy się je udoskonalać i gotowi jesteśmy na wszelkie propozycje zmian, aby nasze czuwania mogły pomóc w kształtowaniu życia wewnętrznego ich uczestników.
Wszystkich chętnych, którzy uważają, że "nic nie pomaga człowiekowi bardziej niż modlitwa" (św. Filip), tych, którzy chcieliby się o tym przekonać, zapraszamy na spotkania modlitewne co drugi piątek na godzinę 20.15 do salki nad zakrystią.